Historia okularów
Historia okularów sięga bardzo odległych czasów. Już od najdawniejszych lat człowiek próbował zagłębiać się w tematykę funkcjonowania wzroku człowieczka i poprawy jego niedoskonałości. Cała historia miała początek w momencie gdy ludzie zaczęli wykorzystywać szkło. Początkowo do powiększania małych elementów ludzi wykorzystywali naturalnie przezroczyste kryształy. Z czasem ludzie doszli do tego że ze szkła lub kawałku kryształu wykonywali coś na kształt kuli i kładli ją płaską stroną na przykład na księgę. W ten sposób widoczne były większe litery i niemal każdy mógł je odczytać.
Po latach stosowania ludzkość przekonała się, że znacznie lepsze efekty uzyskuje się podczas trzymania soczewki tuż przed okiem. W związku z zaistniałą potrzebą ludzie zaczęli podejmować próby jej zamocowania tak, aby nie było potrzeby przy tym używania rąk. Po wielu próbach udało się oprawić dwie soczewki w jedną oprawę. A to już były pierwsze okulary. Co prawda nie jeszcze okulary Oakley czy okulary Prada ale zawsze ich prototyp.
Pierwsze okulary
Pierwsze oprawy okularowe powstawały z rogu, niekiedy z drewna a także z kości i skóry. Początkowo okulary używane były jedynie przez starców. Z czasem udoskonalano zarówno oprawy jak i całe okulary. Do produkcji opraw ludzie zaczęli stosować złoto, srebro, miedź czy żelazo. Metale były niezbędna do powstania mastka łączącego obie soczewki i pozwalającego zacisnąć okulary na nosie. Okulary z czasem bardzo zyskały na popularności choć ciągle brakowało im wiele do doskonałości. Stały się wręcz niezbędne gdy w kocu pojawił się druk.
W XV wieku powstały już pierwsze duże ośrodki zajmujące się produkcją okularów. W miarę upływu lat ludzie coraz bardziej poznawali anatomię i fizjologię oka. A także prawa optyki. Przez wszystkie te lata ludzi wytwarzali okulary nożyczkowe, jednooczne. Później wynaleźli zauszniki pozwalające trzymać oprawę mocując ją wokół uszu. Aż doszli to produkowanych obecnie, komfortowych i doskonałych na przykład okularów Oakley. Produkcja okularów w naszym kraju sięga czasów przedwojennych.
